تفاوت پاسپورت با ویزا و راهنمای اخذ آن ها

تفاوت پاسپورت با ویزا

مجله اینترنتی کلیشه – اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که تفاوت پاسپورت با ویزا را به طور کامل نمی دانید توصیه می کنیم این مطلب را مطالعه فرمایید.
هنگامی که قصد سفر به یک کشور دیگر را داشته باشید بدون شک با واژه هایی مانند پاسپورت، گذرنامه، ویزا و روادید برخورد خواهید کرد. در ادامه شما را با مفهوم تک تک این واژه ها آشنا خواهیم کرد و تفاوت پاسپورت با ویزا را شرح می دهیم.

پاسپورت یا گذرنامه چیست؟

گذرنامه معادل فارسی کلمه پاسپورت است و این دو هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند. پاسپورت در واقع یک شناسنامه ی بین المللی است که در آن مشخصات فردی مانند نام و نام خانوادگی، تاریخ و محل تولد و … درج شده است. در واقع گذرنامه نشان دهنده ی هویت فردی و ملی شما است.
اولین اقدامی که برای خارج شدن از کشور و مسافرت به گوشه و کنار جهان لازم است انجام دهید، اخذ پاسپورت یا همان گذرنامه است.
برای آشنایی با مراحل اخذ گذرنامه و هزینه دریافت آن توصیه می کنیم مقاله مربوطه را مطالعه نمایید.

ویزا یا روادید چیست؟

ویزا یک کلمه خارجی است و به فارسی، روادید معنا شده اما کاربرد ویزا از روادید بیشتر است و عموما افراد از کلمه ویزا استفاده می کنند.
ویزا سندی است که با شما اجازه ورود به خاک یک کشور را می دهد. نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که داشتن ویزا به معنای اجازه اقامت دایم در یک کشور دیگر نیست و محدودیت هایی مانند زمان ماندن، تعداد ورود و خروج و اجازه ی کار، در آن لحاظ می شود.
دریافت ویزا از هر کشوری به روابط بین کشور شما با کشور مقصد بر می گردد. به همین دلیل برای ورود به برخی کشور ها باید از چند ماه قبل اقدام به اخذ ویزا نمایید و برای ورود به برخی کشورها نیز اصلا نیازی به دریافت ویزا ندارید و صرفا با مهری که در فرودگاه داخل پاسپورت شما درج می شود، به کشور مقصد وارد می شوید.
اگر تمایل دارید بدانید به کدام کشورها می توان بدون ویزا سفر کرد توصیه می کنیم به صفحه آن مراجعه کنید.
برای دریافت ویزای کشورهایی که برای ورود به آن ها نیازمند اخذ ویزا هستید، باید به سفارت یا کنسولگری کشور مربوطه مراجعه کرده و با ارائه مدارک مورد نیاز، تقاضای خود را مطرح کنید. ذکر این نکته ضروری است که احتمال رد درخواست ویزای شما وجود دارد و برای بالا بردن شانس قبولی درخواستتان بهتر است با کارشناسان این حوزه در تماس باشید.
ویزا انواع مختلفی دارد و برای دریافت هر کدام مدارک مخصوصی نیز باید ارائه شود. به طور مثال ویزای کار، ویزای تحصیلی، ویزای توریستی، ویزای پزشکی و … هر کدام مدارک و اسناد مربوط به خود را لازم دارند و با یکدیگر متفاوت هستند.
یکی دیگر از انواع ویزا که نام آن حتما به گوشتان خورده، ویزای شینگن یا شنگن است که برای ورود به کشورهای عضو اتحادیه اروپا لازم خواهد بود.
برای آشنایی با ویزای شینگن ، مراحل و هزینه اخذ ویزای شینگن توصیه می شود مقاله های مربوطه در کلیشه را مطالعه بفرمایید.

امیدواریم این مقاله به شناخت تفاوت پاسپورت با ویزا به شما کمک کرده باشد. در صورت تمایل لطفا این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید