راهنمای اخذ ویزای شینگن | هزینه ها و شرایط گرفتن ویزای شینگن

ویزای شینگن

مجله اینترنتی کلیشه – ویزای شینگن یا شنگن مجوز ورود به 26 کشور عضو پیمان شینگن است که محدوده ای 4.300.000 کیلومتر مربعی را در بر می گیرد. این معاهده در سال 1985 و در کشور لوکزامبورگ توسط 22 کشور عضو اتحادیه اروپا و 4 کشور عضو EFTA به امضا رسید. هر فردی با اخذ ویزای شینگن می تواند در مدت زمان معینی در این کشورها تردد و اقامت داشته باشد.

کشور های عضو شینگن کدامند؟

کشورهای آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، پرتغال، هلند، اتریش، بلژیک، دانمارک، جمهوری چک، یونان، مجارستان، لهستان، ایسلند، سوئد، نروژ، فنلاند، سوئیس، استونی، اسلواکی، اسلوونی، لیتوانی، لتونی، مالت، لوکزامبورگ و لیختن اشتاین 26 عضو پیمان شینگن هستند.
بنابراین اگر قصد سفر به هر یک از این کشور ها را داشته باشد باید برای دریافت ویزای شینگن اقدام کنید.

انواع ویزای شینگن

ویزای شینگن به سه دسته اصلی ویزای اتحادیه شینگن، ویزای اعتباری منطقه محدود شینگن و ویزای ملی (NV) تقسیم بندی می شود. در ادامه هر کدام از این دسته بندی ها را معرفی می کنیم.

1.ویزای اتحادیه شینگن

ویزای اتحادیه شینگن یا همان ویزای گردشگری اروپا به فرد اجازه ی ورود و اقامت حداکثر 90 روزه را در کشور های عضو شینگن می دهد. ویزای اتحادیه شینگن انواع گوناگونی دارد که در ادامه توضیحات آن ارائه شده است.

ویزای شینگن نوع A:

ویزای شینگن نوع A تنها به مسافر اجازه ورود به فرودگاه و تعویض پرواز به یک مقصد دیگر را می دهد و یک نوع ویزای ترانزیت فرودگاهی محسوب می شود. مسافر با داشتن این نوع ویزا اجازه ی خروج از فرودگاه را نخواهد داشت.

ویزای شینگن نوع B:

چنانچه مقصد سفر شما به یک کشور خارج از منطقه شینگن باشد اما مسیر شما نیازمند ورود به یکی از کشور های حوزه شینگن باشد می توانید از ویزای نوع B استفاده کنید. شما با اخذ این نوع ویزا می توانید به یکی از کشور های عضو شینگن وارد شوید و حداکثر طی 5 روز خود را به کشور مقصد که خارج از منطقه شینگن واقع شده، برسانید.

ویزای شینگن نوع C:

با اخذ ویزای شینگن نوع C فرد می تواند به تعداد روزهایی که در ویزای وی مشخص شده در کشورهای منطقه شینگن حضور داشته باشد. ویزای نوع C با توجه به هدف سفر و شرایط فرد تقاضا دهنده صادر می شود سه نوع متفاوت دارد.

ویزای یک بار ورود (Single Entry): با اخذ این ویزا شما می توانید تنها به یک کشور عضو شینگن و فقط یک بار سفر کنید.

ویزای دو بار ورود (Double Entry): همان طور که از نامش مشخص است این ویزا به فرد اجازه ی 2 بار سفر به کشور های عضو شینگن را می دهد. به دلیل این که این نوع ویزا تنها در بازه های زمانی به خصوصی صادر می شود کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

ویزای چند بار ورود(Multiple Entry): ویزای چند بار ورود که به ویزای مولتی شینگن معروف است به شما اجازه ی سفر های متعدد در کشور های حوزه شینگن را می دهد. تنها محدودیت این نوع ویزا زمان آن است که حداکثر 90 روز خواهد بود و به محض ورود به یکی از کشورهای عضو، محاسبه خواهد شد. این نوع ویزا فقط در 6 ماه از سال اعتبار دارد و شما باید 90 روز مجاز خود را در شش ماه استفاده کنید.

2.ویزای اعتباری منطقه محدود شینگن

این نوع ویزا که معمولا برای موارد اضطراری مانند ویزای پناهندگان صادر می شود، به فرد اجازه سفر و حضور در یک منطقه مشخص از شینگن را می دهد. منطقه مجاز برای فرد در ویزای وی مندرج بوده و از ورود او به سایر نقاط جلوگیری خواهد شد.

3.ویزای ملی (NV)

ویزای ملی شینگن یا National Visa که به ویزای نوع D هم شناخته می شود برای افرادی صادر می شود که به منظور یک هدف خاص مانند ادامه تحصیل، راه اندازی کسب و کار، استفاده از خدمات درمانی و … قصد اقامت در کشورهای شینگن را دارند. این افراد باید متعهد شوند که بعد از پایان زمان ویزا به کشور خودشان بر می گردند.
ویزای ملی یا نوع D هم به دو دسته سینگل و مولتی تقسیم بندی می شود.

ویزای ملی یک بار ورود: با داشتن این نوع ویزا فرد می تواند به مدت طولانی در کشور های عضو شینگن اقامت داشته باشد. به طور مثال فردی که برای استفاده از خدمات درمانی مانند جراحی، درمان نازایی و … قصد سفر به حوزه شینگن را داشته باشد باید یک دوره طولانی را برای تکمیل درمان خود بگذراند و نیاز به اقامت بیشتر از 90 روز دارد.

ویزای ملی چند بار ورود: این نوع ویزا برای افرادی که شرایط ذیل را داشته باشند، صادر خواهد شد.

  • دانشجویانی که قصد گذراندن دوره های آموزشی و یا انجام پروژه های تحقیقاتی را در یکی از کشور های حوزه شینگن داشته باشند. قابل ذکر است که این نوع ویزا یک ساله بوده که می تواند تمدید هم شود.
  • هنرمندان، ورزشکاران و متخصصانی که با هدف به اشتراک گذاشتن مهارت های خود قصد دارند به یکی از کشورهای عضو شینگن سفر کنند.
  • افرادی که ویزای شینگن را دریافت کرده اند و در مدت اقامت خود دچار مشکلات جسمی حاد شده اند و امکان سفر بازگشت برایشان مقدور نباشد.

 

مدارک لازم برای ویزای شینگن

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای شینگن

مهم ترین قسمت در مراحل اخذ ویزای شینگن جمع آوری مدارک است. این اهمیت از آن جایی خواهد بود که اولین قدم در پروسه اخذ ویزا، بررسی مدارک شما در سفارت خواهد بود. چنانچه مدارک شما ناقص و ناکافی باشد شانس مصاحبه حضوری را از دست خواهید داد. بنابراین با دقت هر چه تمام تر مدارک را تکمیل کرده و به سفارت مورد نظرتان ارسال کنید.

  1. فرم تکمیل شده درخواست ویزا: شما بایستی فرم درخواست ویزا را به صورت حضوری یا اینترنتی تکمیل نمایید. فرم مربوط به هر سفارت متفاوت خواهد بود که می توانید به صورت حضوری از سفارت مورد نظرتان دریافت کنید یا این که فرم را درون وب سایت آن سفارت تکمیل کنید.

2. اصل شناسنامه و کارت ملی و کپی آن ها.

3. گذرنامه: اصل گذرنامه با حداقل اعتبار شش ماهه و ارائه گذرنامه های قدیمی در صورت وجود.

4. عکس پرسنلی مناسب: عکس باید رنگی با زمینه سفید بوده و با ظاهر کنونی متقاضی مطابقت داشته باشد.

5. مدارک شغلی: فیش حقوقی، جواز کسب یا گواهی اشتغال به تحصیل.

6. اسناد مالی معتبر: اسناد ملکی و منابع مالی فرد متقاضی مانند پرینت حساب بانکی، همراه با ترجمه ی رسمی.

7. بیمه مسافرتی: بیمه مسافرتی که به صورتی فردی و گروهی صادر می شود و باید حداقل مبلغ 35 هزار یورو را پوشش دهد.

8. واچر هتل: شما باید برگه های رزرو هتل را به تعداد روزهایی که قصد اقامت دارید ارائه کنید.

هزینه اخذ ویزای شینگن

هزینه ویزای شینگن بسته به نوع آن تعیین می شود. اگر ویزای مولتی داشته باشید می توانید با پرداخت یک بار هزینه به تمامی کشورهای عضو شینگن سفر کنید.
هزینه اخذ ویزای شینگن برای بزرگسالان 60 یورو یا 70 دلار و برای کودکان بین 6 تا 12 سال، 35 یورو یا 41 دلار خواهد بود. برای کودکان زیر 6 سال نیازی به پرداخت هزینه نیست.
همچنین دارندگان پاسپورت های دیپلماتیک، دانشجویانی که قصد سفر آموزشی دارند و افرادی که اعضای خانواده آن ها ملیت اروپایی دارند از پرداخت هزینه ویزا معاف هستند.

اگر از مطلب راهنمای اخذ ویزای شینگن رضایت داشتید لطفا به آن امتیاز دهید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید