معرفی مرکز فرهنگی حیدر علی اف

مرکز فرهنگی حیدر علی اف

مجله اینترنتی کلیشه – مرکز فرهنگی حیدر علی اف که یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری شهر باکو به شمار می رود، به نماد مدرنیته آذربایجان تبدیل شده است. گردشگران می توانند در کنار بهره بردن از آثار تاریخی آذربایجان، از این بنای مدرن باشکوه دیدن کرده و عکسی به یادگار ثبت کنند. در مرکز فرهنگی حیدر علی اف موزه و نمایشگاه های دایمی زیادی وجود دارد که می تواند هر بیننده ای را به وجد بیاورد.

علت نامگذاری این مجموعه به حیدر علی اف ادای احترام به رهبر ملی آذربایجان و سومین رییس جمهور این کشور بوده که خدمات شایان توجهی را به کشورش نموده است.

معماری بی نظیر این بنا شاهکار دیگری از زاها حدید معمار برجسته عراقی-بریتانیایی است. با طرح خانم حدید در سال 2007 موافقت شد و 5 سال ساخت آن به طول انجامید تا این که در سال 2012 این مجموعه رسما افتتاح شد.

مرکز فرهنگی حیدر علیف جوایز و افتخارات زیادی را از آن خود کرده است که مهم ترین آن ها نامزد شدن در فستیوال جهانی معماری سال 2014 و برنده شدن جایزه طراحی در سال 2014 است.

این بنا شامل 8 طبقه است که بخش های مختلفی مانند موزه، نمایشگاه، سالن آمفی تئاتر، سالن کنفرانس و آدیتوریوم را در خود جای داده است.

بخش های مختلف مرکز فرهنگی حیدر علی اف

این مرکز شامل 3 بخش اصلی است که در ادامه بیشتر با آن ها آشنا می شویم.

موزه حیدر علی اف

همان طور که از نام این بخش پیداست شما را با زندگی حیدر علی اف، رهبر ملی آذربایجان آشنا می کند. اطلاعاتی که در مورد این شخصیت برجسته ارائه می شود به صورت عکس و فیلم در مانیتور های بزرگ نمایش داده خواهد شد. همچنین مدال ها، لباس های رسمی، ماشین های تشریفاتی و … نیز در معرض دید بازدید کنندگان قرار دارد. این موزه که در سه طبقه طراحی شده است اطلاعاتی بسیار جالبی را در اختیار شما قرار می دهد و شما را ساعت ها سرگرم خواهد کرد.

آمفی تئاترها

مرکز فرهنگی حیدر علی اف دارای 2 سالن چند منظوره کنفرانس و یک آدیتوریوم بسیار زیبا و خاص است. این آدیتوریوم 1200 متر مربع مساحت دارد و ظرفیت آن 960 نفر است. طراحی داخلی این آدیتوریوم بسیار منحصر بفرد و چشمگیر است. تاکنون افراد سرشناس و هنرمندان مشهور زیادی در این سالن به اجرای برنامه پرداخته اند.

این مجموعه 2 سالن کنفرانس بسیار مجهز هم دارد که برای انواع مراسم و همایش ها مناسب هستند. مساحت این سالن ها حدود 1800 متر مربع است و ارتفاع آن ها به نزدیک 8 متر می رسد.

آدیتوریوم

نمایشگاه ها

در مرکز فرهنگی حیدر علیف نمایشگاه های دایمی و موقت بسیار زیادی وجود دارد. این نمایشگاه ها در طبقات همکف تا پنجم حضور دارند و در هر طبقه مساحت متفاوتی را به آن ها اختصاص داده اند.

نمایشگاه های دایمی مرکز حیدر علی اف عبارتند از نمایشگاه ماشین های کلاسیک، نمایشگاه گنج های آذربایجان که شامل صنایع دستی، فرش، ظروف عتیقه، پوشاک خاص و … می شود، نمایشگاه های عروسک های دست ساز، نمایشگاه آثار برگزیده جهان، نمایشگاه آذربایجان کوچک و نمایشگاه Cracking Art.

مرکز فرهنگی حیدر علیف

ساعت و هزینه بازدید

برای بازدید از مجموعه فرهنگی حیدر علی اف می توانید همه روزه از ساعت 11 تا 18 مراجعه کنید.
هزینه بازدید از مرکز فرهنگی حیدر علی اف 15 منات آذربایجان است. برای بازدید از نمایشگاه خودرو های کلاسیک باید 10 منات اضافه پرداخت کنید.

آدرس:

آذربایجان، باکو، خیابان حیدر علیف اول، مرکز فرهنگی حیدر علی اف

وب سایت: www.heydaraliyevcenter.az

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید