آشنایی با موزه ایاصوفیه | پربازدید ترین جاذبه شهر استانبول

ایاصوفیه

ایاصوفیه را به جرئت می توان پربازدید ترین جاذبه شهر استانبول معرفی کرد. دلایل زیادی برای محبوبیت این مکان تاریخی وجود دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم. با کلیشه همراه باشید تا شما را با تاریخچه این بنا، نحوه دسترسی به آن و تصاویر زیبایش آشنا کنیم.

معرفی ایاصوفیه

ایاصوفیه یکی از زیبا ترین بناهای تاریخی ترکیه به شمار می رود و به نوعی نماد شهر استانبول محسوب می شود. اکثر گردشگران، ترکیه و استانبول را با ایاصوفیه به یاد می آورند و تصویر این بنا در ذهن همگان نقش بسته است.

ایاصوفیه که امروز به شکل موزه مورد بهره برداری قرار می گیرد، در ابتدا به عنوان یک کلیسا فعالیت می کرد. کلیسای ایاصوفیه در زمان امپراطوری بیزانس و به دستور ژوستین یکم ساخته شد. ساخت این بنا پنج سال طول کشید و حدود ده هزار کارگر بر روی این پروژه کار می کردند.

بعد از فتح استانبول و روی کار آمدن امپراطوری عثمانی، این کلیسا به مسجد تبدیل شد و در طی سال ها تغییراتی پیدا کرد. در زمان مراد سوم بود که به ایاصوفیه مناره و محراب و منبر اضافه شد و در دوره های بعدی آیاتی از قرآن زینت بخش این بنا گردید.

بعد از روی کار آمدن جمهوری ترکیه و آتاتورک، ایاصوفیه به موزه تبدیل شد و تا امروز هم به این منظور مورد استفاده قرار می گیرد.

ساختمان اصلی ایاصوفیه همان بنای میانی بود و چهار مناره اطراف آن در طی سال ها به آن اضافه شد. گنبد ایاصوفیه 55 متر از سطح زمین ارتفاع دارد و قطر آن 41 متر است.

مسجد ایاصوفیه

تاریخچه ایاصوفیه

در زمان امپراطوری کنستانتین دوم کلیسایی در مکانی که امروزه ایاصوفیه قرار دارد، بنا نهاده شد. این کلیسا برای مدت ها محل گردهمایی مذهبیون و افراد معتقد بود تا این که در اثر یک شورش بزرگ دچار آتش سوزی شد و کاملا از بین رفت.

در سال 415 میلادی و به دستور تئودئوس دوم مجددا کلیسایی در این مکان بنا نهاده شد. این کلیسا دارای ورودی بسیار بزرگ و باشکوه بود و پنج محراب داشت.

تا سال 532 میلادی این کلیسا سر پا بود و در مراسم های بسیاری مورد استفاده قرار می گرفت. اما در سال 532 یعنی زمانی که ژوستینین یکم در قدرت بود، شورشی مشهور به نیکا باعث نابودی این کلیسا گردید.

نیکا در زبان لاتین به معنای فتح شهر بود و شورشیان که قصد تصاحب شهر داشتند از این واژه بسیار استفاده می کردند.

تنها چند روز بعد از ویرانی کلیسا ژوستینین تصمیم گرفت کلیسا جدیدی که به مراتب با شکوه تر از کلیسای قبلی باشد، بنا کند.

او از دانشمندان و مهندسان مشهور زمان خود دعوت کرد تا در ساخت کلیسا همکاری کنند. وی همچنین دستور داد بهترین مواد اولیه از سراسر امپراطوری روم گردآوری شود.

ساخت این بنا بدون شک یکی از بزرگ ترین و پیچیده ترین پروژه های مهندسی در زمان خود بوده و نگاهی به گنبد آن این موضوع را تایید می کند.

این کلیسا در سال 537 و طی یک مراسم با شکوه افتتاح شد و برای سال ها به عنوان کلیسای امپراطوری روم شرقی شناخته می شد. ایاصوفیه مدت ها محل عبادت ارتدوکس های قسطنطنیه بود و مراسم مهمی چون تاجگذاری پادشاهان در آن برگزار می شد.

بعد از گذشت سال ها و بر اثر زمین لرزه هایی که اتفاق افتاد گنبد کلیسا دچار ترک خوردگی شد تا این که در سال 558 گنبد کاملا فرو ریخت وباعث خرابی محراب نیز شد. به دستور امپراطور آن زمان، گنبد مورد بازسازی قرار گرفت و این بار حدود 5 متر بلند تر از گنبد قبلی ساخته شد.

پس از فتح استانبول توسط عثمانی ها، محمد فاتح دستور داد تا ایاصوفیه به مسجد تبدیل شود و سه روز بعد از آن مراسم نماز جمعه در مسجد ایاصوفیه برگزار شد.

چهار مناره ای که در اطراف ایا صوفیه وجود دارد بعد ها و به دستور پادشاهان عثمانی ساخته شد. از نظر تزیینات داخلی هم تغییراتی زیادی صورت گرفت و نقوش مذهبی و آیات قرآنی زینت بخش این مسجد شدند.

داخل مسجد ایاصوفیه

هزینه بازدید و نحوه دسترسی

قیمت بلیط مسجد ایاصوفیه برای گردشگران خارجی بالای 12 سال، 60 لیر است.

برای بازدید می توانید همه روزه به غیر از دوشنبه ها، از ساعت 9 صبح تا 5 عصر مراجعه کنید.

اگر خارج از تور و به صورت شخصی قصد بازدید از موزه ایاصوفیه را دارید می توانید از مترو، اتوبوس، تراموا یا تاکسی استفاده کرده و به راحتی خود را به آن جا برسانید.

آدرس مسجد ایاصوفیه استانبول : محله سلطان احمد واقع در منطقه اروپایی ، نزدیک کاخ توپکاپی استانبول, ترکیه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید