همه چیز در مورد مراحل سوار شدن به هواپیما

مراحل سوار شدن به هواپیما

در این مطلب مراحل سوار شدن به هواپیما را به طور کامل شرح داده و کارهایی که قبل از آن بایستی انجام دهید را معرفی می کنیم. در صورتی که تاکنون تجربه سوار شدن به هواپیما را نداشته اید و از مراحل آن اطلاعی ندارید با کلیشه همراه باشید تا شما را با مراحل سوار شدن به هواپیما آشنا کنیم.

هواپیما را شاید بتوان بهترین وسیله نقلیه دانست چون علاوه بر سرعت و راحتی، امن ترین روش برای مسافرت است. طبق آمار نرخ حوادث هواپیما و به طور کلی سفر های هوایی خیلی خیلی کمتر از سوانح زمینی است.

زمان کوتاه سفر یکی دیگر از مزایای مسافرت با هواپیما است. هرچه زمان سفر کوتاه تر باشد خستگی کمتری به همراه خواهد داشت. مورد دیگری که سرعت سفر را اهمیت می بخشد، ضروری بودن سفر است. تصور کنید یک سفر اضطراری در پیش داشته باشید و مجبور باشید ساعت ها در راه بمانید.

با همه ی خوبی هایی که از مسافرت با هواپیما گفته شد ذکر این نکته ضروری است که سوار شدن به هواپیما مراحل نسبتا زیادی دارد و این موضوع از معایب آن به شمار می رود.
قبل از سوار شدن به هواپیما باید چندین مرحله را پشت سر بگذارید که این مراحل در سفرهای زمینی حذف می شوند.
در ادامه مراحل سوار شدن به هواپیما را به طور کامل شرح می دهیم.

مرحله چک-این Check-in

مرحله چک-این

اولین کاری که به محض ورود به فرودگاه باید انجام دهید عبور از بازرسی است. بعد از اینکه خودتان و وسایلتان با موفقیت از بازرسی عبور کرد باید مرحله چک-این را انجام دهید. چک-این به این معنا است که شما بلیت و مدارک خود را به باجه مورد نظر تحویل می دهد تا آن ها برای شما کارت پرواز صادر کنند. با توجه به این که باجه های زیادی در فرودگاه هستند که این کار را انجام می دهند باید این نکته را یادآور شویم که شما باید به کانتر ایرلاینی که با آن سفر می کنید مراجعه کنید. نام ایر لاین مورد نظر روی بلیت شما درج شده است.

در بعضی از فرودگاه مرحله Check-in توسط خود مسافر و از طریق دستگاه های مستقر در فرودگاه انجام می شود ولی اگر مسافری قادر به انجام این کار نباشد می تواند با پرداخت مبلغی از کارکنان فرودگاه بخواهد تا برایش چک این را انجام دهند.

اخیرا شرکت های هواپیمایی امکان چک-این آنلاین را فراهم کرده اند و مسافران می توانند از چند روز قبل با مراجعه به وب سایت یا اپلیکشن ایرلاین مورد نظر این مرحله را شخصا انجام دهند. از مزایای این کار امکان انتخاب صندلی توسط خود مسافر است که برای برخی مسئله بسیار مهمی است.

تحویل بار

در سفرهای داخلی امکان این که مسافر چمدانی به همراه نداشته باشد زیاد است بنابراین اگر شما از آن دسته مسافرانی هستید که بدون چمدان سفر می کنید می توانید بعد از دریافت کارت پرواز مستقیما به گیت پرواز مراجعه کنید. اما اگر به مسافرت خارجی می روید بدون شک چمدان همراهتان خواهد بود و باید به قسمت تحویل بار مراجعه کنید.

تحویل بار در همان کانتری که مرحله چک-این انجام و کارت پرواز صادر خواهد شد، صورت می گیرد. در برخی فرودگاه ها نیز محل تحویل بار جداگانه خواهد بود و نیازی نیست که در صف طولانی check-in معطل شوید.

پیدا کردن گیت پرواز

پیدا کردن گیت پرواز

بعد از این که چمدان هایتان را به قسمت تحویل بار سپردید نوبت به پیدا کردن گیت پرواز می رسد. پرواز های مختلف در گیت های متفاوت با شماره های مشخص انجام می شوند. برای این که متوجه شوید شماره گیت پرواز شما چند است باید به کارت پرواز خود نگاه کنید. بعد از این که شماره گیت را متوجه شدید از طریق تابلوهای راهنمای موجود در فرودگاه یا با پرسیدن از کارکنان فرودگاه می توانید خود را به گیت مورد نظر برسانید.

گیت هر پرواز در ساعت به خصوصی باز می شود بنابراین باید به بلند گوهای فرودگاه توجه کنید و زمانی که اعلام شد گیت مورد نظر باز شده به آن مراجعه کنید.

سوار شدن به هواپیما

به آخرین مرحله از مراحل سوار شدن به هواپیما خوش آمدید. وقتی که گیت مورد نظر باز شد و شما به آن مراجعه کردید مجددا از قسمت امنیتی عبور کرده و محتویات کیف یا ساک دستی شما چک می شود. بعد از آن با نشان دادن کارت پرواز خود به مامورین وارد دالانی می شوید که به هواپیما می رسد. با وارد شدن به هواپیما وقت آن می رسد که صندلی خود را پیدا کنید که در این مورد می توانید از مهمانداران کمک بخواهید.

در قسمت بالای هر صندلی محفظه ای برای قرار دادن کیف یا ساک وجود دارد که می توانید از آن استفاده کنید. در صندلی خود مستقر شده، کمربندتان را ببندید و منتظر پریدن هواپیما باشید.

مرحله ویژه پرواز های خارجی

در پرواز های خارجی یک مرحله دیگر به مراحل سوار شدن به هواپیما اضافه می شود و آن هم پرداخت عوارض خروج از کشور و خوردن مهر خروج در گذرنامه شما است. مطابق قانون هر فردی که قصد خروج از کشور را داشته باشد ملزم به پرداخت عوارض است. این مبلغ می تواند به صورت حضوری در داخل فرودگاه یا شعب دیگر بانک ملی و یا به صورت آنلاین پرداخت شود. شما باید برگه پرداخت عوارض و پاسپورت خود را به مامور فرودگاه تحویل دهید تا مهر خروج از کشور در پاسپورت شما درج شود. بعد از این مرحله می توانید به سمت گیت پرواز مراجعه کنید.

در این مطلب مراحل سوار شدن به هواپیما را با هم مرور کردیم. چنانچه این مطلب برای شما مفید بود لطفا آن را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید