خیابان سی تیر | آشنایی با اولین استریت فود تهران

0
خیابان سی تیر

مجله اینترنتی کلیشه – در این مطلب قصد داریم شما را با یکی از جاذبه های بسیار دیدنی پایتخت، یعنی خیابان سی تیر آشنا کنیم. خیابان سی تیر را می توان یکی از غنی ترین جاذبه های فرهنگی و تاریخی تهران نامگذاری کرد. علاوه بر پیشینه ی تاریخی، این خیابان تنها استریت فود تهران است که انواع غذاهای ایرانی و بین المللی در آن یافت می شوند.

آشنایی با خیابان سی تیر

خیابان سی تیر که در گذشته به خیابان قوام السلطنه معروف بود در منطقه 12 تهران واقع شده است. دلیل نامگذاری این خیابان به سی تیر قیام مردم در تاریخ 30 تیر 1331 است که در اعتراض به نخست وزیری قوام السلطنه صورت گرفته بود.
خیابان سی تیر به دلیل پیشینه ی تاریخی که دارد موزه ها و آثار باستانی زیادی را در خود جای داده است. همچنین این خیابان را به خیابان ادیان نیز نامگذاری کرده اند چون از کلیسا و کنیسه گرفته تا آتشکده را در این خیابان می توان یافت.
خیابان سی تیر در سال 95 بود که سنگفرش شد و دکه های اغذیه فروشی در آن جای گرفتند. بعضی از این اغذیه فروش ها ثابت هستند و برخی دیگر نیز سیار بوده و بر روی ماشین های مخصوص به ارائه ی خوراکی های خوشمزه می پردازند.
تنوع غذایی استریت فود سی تیر بسیار بالا است و همه جور سلیقه ای را می تواند راضی نگه دارد.
از غذاهای محلی ایرانی مانند میرزا قاسمی و باقالا قاتوق گرفته تا فست فود های بین المللی و غذاهای لبنانی، هندی و آسیای شرقی همگی در این استریت فود یافت می شوند.
البته نوشیدنی های متنوع و رنگارنگ نیز نباید از قلم بیفتند. در هر فصل از سال می توانید نوشیدنی های مناسب همان فصل را از غرفه های مخصوص تهیه کنید.
همان طور که از نامش پیداست این خیابان یک استریت فود است و نباید انتظار داشت که مانند رستوران برای هر مراجعه کننده ای میز و صندلی وجود داشته باشد. پس هنگام مراجعه به این خیابان این نکته را در نظر داشته باشید که ممکن است صندلی برای نشستن پیدا نکنید و مجبور باشید غذایتان را سرپا میل کنید. هر چند لذت غذای خیابانی به همین است که در یک محیط شلوغ و سرزنده با خانواده و دوستان باشید و اوقات خوشی را رقم بزنید.

موقعیت مکانی و دسترسی

خیابان سی تیر از جنوب به خیابان امام خمینی متصل است و اگر آن را به سمت شمال طی کنید به خیابان میرزا کوچک خان و جمهوری می رسید.
با توجه به این که این خیابان در محدوده ی طرح ترافیک قرار دارد باید ساعات رفتن به این خیابان و وسیله نقلیه ای که استفاده می کنید را لحاظ کنید.
نزدیک ترین مترو به خیابان سی تیر دو ایستگاه حسن آباد و امام خمینی هستند که بعد از خروج از آن ها با کمی پیاده روی می توانید به خیابان سی تیر برسید.
همچنین می توانید با استفاده از اتوبوس خود را به این خیابان برسانید.

جاذبه ها و اماکن دیدنی اطراف

موزه ملی ایران

موزه ملی ایران در تقاطع خیابان امام خمینی و خیابان سی تیر قرار دارد. وقتی وارد خیابان سی تیر بشوید اولین چیزی که نظر شما را به خود جلب می کند موزه ملی ایران است.

موزه ملی ایران

این موزه که از دو بخش موزه ایران باستان و موزه هنر اسلامی تشکیل شده است در سال 1316 افتتاح شد.
ساخت این موزه در سال 1313 به دستور رضا شاه پهلوی آغاز شد و طراحی معماری آن بر عهده ی آندره گدار فرانسوی بود. او این بنا را با الهام از طاق کسرا طراحی کرد و دو معمار سرشناس ایرانی به نام های عباسعلی معمار و استاد مراد تبریزی اجرای آن را بر عهده گرفتند.
در موزه ایران باستان شاهد آثار مربوط به دوره پارینه سنگی تا پایان دوره ساسانی خواهید بود و در موزه ی هنر اسلامی نیز آثار مربوط به دوران صدر اسلام تا دوران زندیه و قاجاریه موجود است.

موزه آبگینه و سفالینه ایران

موزه آبگینه که محل نگهداری اشیای شیشه ای و سفالین باستانی است یکی دیگر جاذبه ای خیابان سی تیر به شمار می رود.
ساختمان این موزه در ابتدا محل زندگی قوام السلطنه نخست وزیر دوره ی قاجار و پهلوی بود. پس از درگذشت قوام السلطنه این ساختمان به سفارت مصر واگذار شد و بعد از آن هم در اختیار بانک بازرگانی قرار گرفت. تا این که در سال 1355 توسط دفتر فرح پهلوی خریداری شد و بعد از انجام تغییراتی به موزه آبگینه و سفالینه تبدیل شد.

موزه آبگینه

در این موزه اشیای شیشه ای و سفالین مربوط به دوره های قبل از میلاد تا صفویه و قاجار نگهداری می شوند. موزه آبگینه از چند تالار تشکیل شده که هر کدام اشیای مربوط به یک دوره خاص را نمایش می دهند.

کنیسه حییم

کنیسه حییم در سال 1292 و توسط سلیمان حییم نویسنده و شاعر ایرانی ساخته شد. این کنیسه تنها کنیسه یهودیان در خارج از منطقه یهودی نشین تهران بود که در خیابان سی تیر که در آن زمان خیابان قوام السلطنه نام داشت، بنا نهاده شد.

موزه علوم و فناوری ایران

موزه علوم و فناوری ایران به معرفی و بازسازی دستاوردهای علمی ایران در دوران پیش از اسلام و پس از اسلام می پردازد. در این موزه سه گالری برای نمایش وجود دارد که شامل فناوری های بومی، مرکز علوم و گالری از مورس تا موبایل است.

آتشکده آدریان

آتشکده آدریان در واقع تنها آتشکده پایتخت است که به همت انجمن زرتشتیان ایرانی و هندی، در سال 1296 ساخته شد.
این که بنا در سال 1381 در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسید زیر نظر انجمن زرتشتیان مدیریت می شود.
این آتشکده در انتهای خیابان سی تیر که به خیابان میرزا کوچک خان می رسد، واقع شده و با موزه آبگینه 250 فاصله دارد.
مدرسه ی زرتشتی فیروز بهرام درست در کنار آتشکده آدریان قرار دارد.

کلیسای پطرس مقدس

کلیسای انجیلی یا پطرس مقدس در زمان قاجار و توسط مبلغان پروتستان ساخته شد. معماری این بنا ترکیبی از سبک اروپایی و ایرانی دارد و یکی از ساختمان های با ارزش پایتخت به شمار می رود. این بنا در سال 1379 در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسیده است.

کلام پایانی

بازدید از خیابان سی تیر می تواند یک تجربه تهران گردی فراموش نشدنی برای هر گردشگری باشد. لذت تماشای بناهای قدیمی، آثار تاریخی و البته صرف غذاهای خوش طعم و رنگارنگ از مزایای بازدید از این خیابان است.
اگر در ایام نوروز قصد تهران گردی دارید خیابان سی تیر را شدیدا به شما توصیه می کنیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید