آشنایی با 10 گیاه که هوای منزل شما را تصفیه می کنند

گیاهان تصفیه کننده هوا

مجله اینترنتی کلیشه – آلودگی هوا یکی از معضلات زندگی در شهر های شلوغ و پر جمعیت است. گاهی این آلودگی به حدی می رسد که توصیه می شود کودکان و سالمندان یا افرادی که حساس تر هستند در منزل بمانند و از خانه خارج نشوند. اما آیا می توان اطمینان داشت که محیط خانه از آلودگی مصون است؟

تحقیقات نشان داده که وسایل منزل نیز می توانند باعث آلودگی هوا شوند. رنگ، چسب و چوب فشرده به کار رفته در مبلمان می تواند مواد آلاینده تولید کند و سلامت شما را در خطر قرار دهد. همچنین دود ناشی از پخت و پز، سوختن چوب های شومینه، اسپری خوشبو کننده هوا، چسب، لاک و چندیدن مورد دیگر که در محیط منزل ما وجود دارد، باعث آلودگی هوایی که تنفس می کنیم می شوند.

گیاهان تصفیه کننده هوا

تیم تحقیقاتی ناسا با معرفی گیاهان تصفیه کننده هوا ، راه حلی برای این موضوع ارائه کرده است. این گیاهان مواد آلاینده ای مانند فرمالدهید، بنزن و تری کلرواتیلن را به خود جذب می کنند و هوای سالم را به محیط خانه شما باز می گردانند. بنابراین می تواند با قرار دادن این گیاهان در خانه خود علاوه بر زیبایی، سلامت را نیز به خود هدیه کنید. گیاهانی که در ادامه معرفی می شوند فوق العاده زیبا هستند و سهم بسزایی در پاکیزه نگاه داشتن هوای منزل خواهند داشت.

سانسوریا

سانسوریا یکی از بهترین گیاهان برای فیلتر کردن فرمالدهید، زایلن، بنزن، تولوئن و تری کلراید موجود در هوا است. برای اطمینان از یک خواب راحت شبانه می توانید این گیاه را در اتاق خوابتان نگهداری کنید. سانسوریا با آزاد کردن اکسیژن در شب می تواند به تنفس بهتر شما در هنگام خواب کمک کند.

در آبیاری این گیاه باید دقت کنید چون امکان پوسیدگی ریشه در صورت آبیاری بیش از اندازه وجود دارد.

سانسوریا

گندمی یا عنکبوتی

گیاه برگ گندمی که به آن عنکبوتی نیز می گویند یکی دیگر از گیاهان تصفیه کننده هوا است. این گیاه برای افرادی که در امور نگه داری گل و گیاه تازه وارد هستند و سررشته ای ندارند، بسیار مناسب است. گندمی می تواند میزان مونوکسید کربن و زایلن که به عنوان حلال در صنایع چاپ و پلاستیک استفاده می شوند را کاهش دهد.

گندمی از معدود گیاهان غیر سمی برای حیوانات خانگی است و با خیال راحت می توانید آن را در منزل خود نگهداری کنید.

گیاه گندمی

ژربرا

ژربرا دفع کننده سموم فرمالدئید، ترشیلا اتیلن و بنزن است که در انواع مواد خانگی از رنگ ها تا الیاف مصنوعی یافت می شوند. این گل در رنگ های متنوعی وجود دارد و می تواند علاوه بر پاکسازی هوا، نشاط و سرزندگی را به منزل شما هدیه کند.

برای نگهداری این گل در منزل باید نور کافی داشته باشید و خاک آن را مرطوب نگه دارید.

ژربرا

دراسنا پرچمی

این گیاه می تواند با تری کلر اتیلن و زایلن موجود در هوا مقابله کند. دراسنا پرچمی یا سوزنی دو نوع سبز و قرمز دارد که نوع قرمز آن می تواند دکوراسیون منزل شما را زیبا تر کند.

دراسنا باید در محل پر نور نگهداری شود بنابراین اگر خانه شما نور کافی ندارد از این گیاه استفاده نکنید.

دراسنا پرچمی

پاپیتال یا پیچک انگلیسی

این گیاه رونده که به راحتی رشد می کند می تواند آلودگی های موجود در خانه به ویژه حمام و سرویس بهداشتی را از بین ببرد. همچنین نقش اساسی در کاهش میزان قارچ و کپک در سطح منزل دارد.

پاپیتال به آب فراوان و 4 ساعت نور غیر مستقیم آفتاب نیاز دارد.

پاپیتال یا پیچک انگلیسی

آلوئه ورا

آلوئه ورا که خواص درمانی زیادی دارد و برای زیبایی پوست و مو نیز استفاده می شود، یکی دیگر از گیاهان تصفیه کننده هوا است. این گیاه آلاینده هایی که از مواد شوینده و کفپوش ها ساطع می شوند را به خود جذب می کند.

این گیاه در یک مکان آفتابی و پر نور به خوبی رشد می کند.

آلوئه ورا

نخل راپیس

نخل راپیس یا لیدی پالم این یکی از معدود گیاهانی است که می تواند سطح آمونیاک موجود در مواد شوینده را کاهش دهد.

این گیاه رطوبت را بسیار دوست دارد و یکی از مکان های مورد علاقه آن، حمام شما خواهد بود.

نخل راپیس

داوودی

گل داوودی علاوه بر زیبایی چشمگیری که به خانه شما می بخشد می تواند آمونیاک و بنزن موجود در هوا را به خود جذب کند. آمونیاک و بنزن از مواد پلاستیکی، چسب و شوینده ها وارد هوا می شوند.

این گل زیبا به نور آفتاب نیاز دارد بنابراین توصیه می شود آن را پشت پنجره نگهداری کنید.

گل داوودی

بنجامین

بنجامین ها از جمله گیاهان محبوب به شمار می روند که از زمان ویکتوریا تا کنون مورد استفاده قرار می گیرند. این گیاه یا درختچه می تواند در مهار سطح فرمالدهید، زایلن و تولوئن کمک کند و در زمره گیاهان تصفیه کننده هوا قرار می گیرد.

بنجامین ها نسبت به تغیرات محیطی حساس هستند و آن را دوست ندارند. این درختچه نیاز به نور زیاد و غیر مستقیم دارد و می تواند برای چند سال تصفیه کننده هوای منزل شما باشد.

بنجامین

آگلونما

آگلونما یا همیشه سبز چینی یک گیاه از منطقه گرمسیری است که گونه های زیادی هم دارد. این گیاه می تواند فرمالدهید و بنزن را که از مواد شوینده و لوازم آرایشی ساطع می شود به خود جذب کند.

این گیاه رطوبت را دوست دارد و با نور کم سازگار است. اگر هوای منزل شما گرم و خشک است بهتر برگ های آن را با اسپری آب پاشی کنید.

آگلونما

حالا که با گیاهان تصفیه کننده هوا آشنا شدید می توانید گیاهی که شرایط نگهداری آن را در منزل دارید تهیه کرده و هوای خانه تان را تمیز نگه دارید.

منبع: www.countryliving.com

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید