هر آنچه از گل شمعدانی باید بدانید | روش قلمه زدن شمعدانی

گل شمعدانی

مجله اینترنتی کلیشه – گل شمعدانی یک گیاه چند ساله است که انواع بسیار زیادی دارد. رنگ های زیبای شمعدانی می تواند جلوه هر مکانی را چند برابر کند و نشاط و سرزندگی به آن ببخشد. نگهداری از شمعدانی تقریبا آسان است و به ندرت دچار خرابی می شود اما به شرطی که یک سری نکات را رعایت کرده باشید. در ادامه شرایط نگهداری گل شمعدانی، روش قلمه زدن، بیماری و آفت ها و… را شرح می دهیم.

انواع گل شمعدانی

گل شمعدانی از تنوع بالایی برخوردار بوده و رنگ های بسیار زیبایی دارد. علاوه بر تنوع در رنگ، گونه های مختلفی هم دارد که در ادامه با عکس نشان خواهیم داد.

گونه Pelargonium zonal

این گونه متداول ترین نوع شمعدانی است که برای ایرانی ها منظره حوض در خانه های قدیمی را یادآوری می کند. این نوع شمعدانی گل های ساده ای دارد و به صورت مستقیم رشد می کند. برگ های این گونه پرز دار و تقریبا گرد هستند.

 

گل شمعدانی

 

گونه Pelargonium Ivy-leaf (آویز)

این گونه چند ساله و رونده بوده و به صورت آویز در گلدان یا سبد کشت و نگهداری می شود. برگ های این نوع پرز نداشته و کمی براق هستند. گلبرگ های آن پنج عددی و کمی ظریف هستند.

 

شمعدانی آویز

 

Pelargonium Regal (اژدر)

این نوع که به شمعدانی اژدر معروف است دارای برگ هایی گرد و دندانه دار بوده و رنگ های خاص و منحصر بفردی نیز دارد.

 

شمعدانی اژدر

Pelargonium Scented-leaved شمعدانی عطری

این نوع که به شمعدانی عطری معروف است دارای برگ های معطر بوده و از برگ های آن در صنایع غذایی و عطر سازی استفاده می شود. این نوع به گیاه عطر چای معروف بوده و از آن استفاده خوراکی می شود.

 

شمعدانی عطری

شرایط نگهداری گل شمعدانی

نگهداری از گل شمعدانی شرایط نسبتا آسانی دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

خاک: خاک مناسب برای گیاه شمعدانی ترکیبی از خاک باغچه، ماسه و کود دامی پوسیده است.

نور: شمعدانی به نور زیاد و مستقیم برای گلدهی نیاز دارد و اگر در سایه باشد خوب گل نمی دهد. اما در تابستان که هوا خیلی گرم است بهتر است آن را در سایه نگهداری کنید تا خشک نشود.

آبیاری: میزان آبیاری بستگی به شرایط آب و هوایی هر منطقه دارد اما به طور کلی شمعدانی نباید خاک همیشه مرطوب داشته باشد. بین هر آبیاری باید سطح گلدان کاملا خشک شده باشد. آبیاری بیش از اندازه منجر به پوسیدگی شمعدانی می شود.

دما: دمای مناسب برای نگهداری شمعدانی 10 تا 25 درجه است اما طاقت سرمای بیشتر را هم دارد. در زمستان برای جلوگیری از یخ زدگی بهتر است آن را به داخل خانه انتقال دهید.

کود دهی: هر دو هفته یک بار از کود گلدهی مخصوص گیاهان گل دار استفاده کنید. در زمستان نیازی به کود دهی نیست و باید اجازه دارد گل به خواب زمستانی برود.

قلمه زدن گل شمعدانی

برای قلمه زدن شمعدانی باید شاخه ای جوان که حدود 15 سانت داشته باشد را انتخاب کنید. قلمه را با یک چاقوی تیز یا تیغ بریده و در خاک قرار دهید. بهتر است گلدان را تا چند روز در سایه بگذارید. زمانی که خاکش خشک شد آبیاری کنید. آبیاری بیش از حد موجب پوسیده شدن قلمه می شود.

قلمه شمعدانی را می توانید درون آب نیز ریشه دار کنید. بعد از اینکه ریشه ها به حد کافی بلند شد آن را در خاک بکارید.
زمان قلمه زدن شمعدانی از بهار تا اوایل پاییز است و با شروع سرما نباید این کار را انجام داد.

بیماری ها و آفات

زرد شدن برگ ها: زرد شدن برگ های شمعدانی می توانند به دلیل خشکی، نداشتن نور کافی، آبیاری کم یا بیش از اندازه و گرمای بیش از حد اتفاق بیفتد.

گل ندادن: چنانچه گیاه شما مواد مغذی را دریافت نکند نمی تواند به گل بنشیند.

قرمز شدن برگ ها: شمعدانی معمولا در زمستان و بر اثر سرد شدن هوا برگهایشان قرمز می شود ک با گرم شدن هوا دوباره به رنگ سبز بر می گردند.

پوسیدگی ریشه: علت پژمردگی گل شمعدانی می تواند پوسیدگی ریشه باشد. آبیاری زیاد و کمبود اکسیژن از دلایل پوسیدگی ریشه است.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید