موزه آبگینه

موزه آبگینه تهران

موزه آبگینه یکی از مکان های دیدنی پایتخت به شمار می رود که سالانه پذیرای بازدیدکنندگان بسیاری است. این موزه که در خیابان سی تیر قرار گرفته، محل نگهداری اشیای شیشه ای و سفالی کهن و باستانی است. در این موزه شاهد آثاری از دوران قبل از میلاد تا صفویه و قاجار خواهید بود.
موزه آبگینه در باغی به مساحت 7000 متر مربع واقع شده است و ساختمان آن روزگاری متعلق به قوام السلطنه بوده است. قوام السلطنه که 2 دوره در زمان قاجار و 3 دوره در زمان پهلوی نخست وزیری ایران را به عهده داشت، در سال 1334 از دنیا رفت. پس از وی این ساختمان به مدت 7 سال در اختیار سفارت مصر بود و سپس به سفارت افغانستان واگذار شد. این بنا برای مدتی هم در اختیار بانک بازرگانی بود تا این که در سال 1355 توسط دفتر فرح پهلوی خریداری شد و پس از بازسازی به موزه تبدیل شد.
طراحی فضای داخلی و ویترین های موزه بر عهده ی هانس هولاین معمار سرشناس اتریشی بود که با الهام از کاخ تچر، ستون های تخت جمشید و کعبه زرتشت انجام شد.
ساختمان موزه شامل دو طبقه و پنج تالار است که ظروف سفالین و شیشه ای مربوط به دوره های مختلفی تاریخی را به معرض نمایش گذاشته اند.
تالار بلور و تالار مینا در طبقه ی اول موزه و تالار صدف، تالار زرین فام و تالار لاجورد در طبقه ی دوم قرار دارند که در ادامه با آن ها آشنا خواهیم شد.

تالار بلور

در تالار بلور شاهد آثار شیشه ای مربوط به دوران قبل از میلاد تا اوایل دوران اسلامی خواهید بود که به خوبی سیر تکامل صنعت شیشه در ایران را نشان می دهد.

تالار مینا

در این بخش ظروف تزیینی شیشه ای و سفالی مانند گلدان، کوزه، عطردان و همچنین زیورآلات به چشم می خورد.

تالار صدف

دلیل نامگذاری این تالار شباهت آن با یک صدف نیمه باز است. در این قسمت ظروف سفالین مربوط به قرن های سوم و چهارم نگهداری می شود که در شهر نیشابور کشف شده اند.

تالار زرین فام

در این بخش می توانید از ظروفی مربوط به دوران سلجوقی بازدید نمایید که با خطوط نستعلیق و نسخ تزیین شده اند. از دیگر خصوصیات این آثار، وجود چهره های مغولی است که با توجه به شهر پیدایش ظروف متفاوت خواهد بود.

تالار لاجورد

در این تالار ظروفی لعابی به رنگ فیروزه ای به چشم می خورد که مربوط به دوره ایلخانی است و همچنین اشیای مصرفی مانند گلاب پاش و صراحی مربوط به دوره صفویه نیز وجود دارد.
کتابخانه ای با بیش از 4000 جلد کتاب در زمینه های باستان شناسی و تاریخ هنر در سمت شمال غربی باغ واقع شده است که می تواند برای علاقه مندان بسیار جذاب باشد.

اطلاعات بازدید

ساعت بازدید از موزه آبگینه در فصل های بهار و تابستان از 9 صبح تا 18 و در فصل های پاییز و زمستان از 9 تا 17 است.
این موزه در روزهای دوشنبه و ایام سوگواری تعطیل است اما در بقیه ایام میزبان بازدیدکنندگان خواهد بود.

آدرس و تلفن

آدرس: خیابان سی تیر، موزه آبگینه و سفالینه ایران
تلفن: 66708153-021

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید